Jaki lunchbox wybrać?

2022/10/26

LUNCHBOX – JAK TO SIĘ JE?

Nasz bezpieczny zachodni świat w ciągu ostatnich dwóch lat radykalnie się zmienił – pandemia, wojna, szalejąca inflacja wymusiły modyfikację naszych codziennych rutyn i szukanie nowych rozwiązań. Praca w biurze ustąpiła miejsca pracy zdalnej, zamknięte restauracje przypomniały nam, jak twórczym zajęciem może być przygotowanie posiłków w domowym zaciszu. Warto wykorzystać te doświadczenia, aby jeść zdrowo, smacznie i nie nadwyrężyć budżetu. 

Wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi możemy stworzyć własne kulinarne arcydzieła i zapakować je w pojemnik na wynos, czyli lunchbox.

CO TO JEST LUNCHBOX?

Lunchbox to hermetyczne i podzielone na przegródki pudełko na posiłek, które przechowuje żywność i umożliwia jego łatwe i bezpieczne przenoszenie. Jest to stosunkowo nowy trend w Europie, ale prawdziwa filozofia życia w Stanach Zjednoczonych, nie mówiąc już o tradycji bento w Japonii. Może się on wydawać chwilową modą, jednak właściwe jego wykorzystanie to znakomita okazja do zadbania o tani i zdrowy posiłek.

JAKI JEST PRZEPIS NA ZDROWY LUNCHBOX?

Przepis na zdrowy lunchbox jest prosty: 1/2 kolorowych owoców lub warzyw, ¼ produktów pełnoziarnistych, ¼ zdrowych białek. Posiłek skomponowany z zachowaniem tych proporcji zapobiegnie popołudniowemu głodowaniu lub wręcz przeciwnie, nadmiernemu obciążeniu po jedzeniu. Zdrowe tłuszcze i niewielka ilość nabiału (w razie potrzeby) uzupełniają smaczny posiłek, który będzie napędzał aktywny, zdrowy styl życia.

JAK WYBRAĆ LUNCHBOX?

Najważniejsze kryteria wyboru lunchboxa to:

1/ Przeznaczenie:

- lunchbox do pracy

- lunchbox do szkoły

- lunchbox na wycieczkę

2/ Materiał:

A. izolowane

- szkło

- plastik

- drewno

- bambus

B. nieizolowane:

- stal nierdzewna

LUNCHBOX NA CO DZIEŃ

Lunchbox możemy zabrać ze sobą do szkoły, pracy czy w podróż, i zapakować do niego niemal wszystko, a na dodatek wpisać się trendy zdrowego odżywiania, dbania o ekologię, niemarnowania żywności – fala świadomych konsumentów rośnie, a to dobra wiadomość. Rynek odpowiada na zapotrzebowanie i mnoży oferty pojemników na wynos. Właściwie wybrany lunchbox do pracy lub lunchbox do szkoły jest łatwy w transporcie, wystarczająco przestronny, aby pomieścić zimny lub gorący posiłek i napoje dla kilku osób. Zapewnia to na przykład lunchbox z przegródkami - jedna, dwie i więcej komory dają pole do popisu przy komponowaniu posiłku. Są też takie pojemniki, które – działając jak termos – utrzymują ciepło posiłków - możemy śmiało zabrać taki lunchbox na wycieczkę.  Możemy również zaplanować swój tydzień z lunchboxem. Odpowiednie przemyślenie posiłku dla całej rodziny na cały tydzień to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu lunchboxa: 

1. Czy będzie to główny posiłek, np. obiad czy drugie śniadanie? Pomoże to w doborze porcji produktów, by nie przesadzać z ilością lub nie jeść zbyt mało.

2.Czy mamy możliwość podgrzania posiłku, czy w grę wchodzą tylko dania na zimno?

3.Jakie przepisy chcemy wykorzystać – bazować na tym, co znane i sprawdzone czy eksperymentować w kuchni i otworzyć się na nieznane smaki? Tradycyjna grzybowa czy japoński ramen? 

Zwolennicy gotowania ekonomicznego mogą podążać tradycyjną drogą (współcześnie nazywaną nurtem zero waste). Nasze prababki układały jadłospisy, co pozwalało na efektywne wykorzystanie składników, a także opracowanie menu na cały tydzień. Istotne z finansowego punktu było samodzielne przygotowanie pewnych produktów w domu, zamiast ich kupowania - na przykład chleb, drożdżówki lub ciasta, konfitury, kiszonki oraz sosy. Aby zaoszczędzić w kuchni możemy również korzystać z własnych ogródków, balkonowych upraw, umówić się ze znajomymi na gotowanie w kooperatywie, na wymienianie się przepisami. Amatorzy eksplorowania nowych kulinarnych terytoriów powinni zaznajomić się z przepisami bazującymi na produktach, o których będzie głośno w 2023 r.: mleko z ziemniaka, miody z przyprawami, roślinne zamienniki owoców morza. Jednym ze smaków roku ma być swicy, czyli połączenie ostrości i słodyczy, znany na przykład z kuchni koreańskiej. Wciąż modne będzie yuzu, różne odmiany grzybów, ube (fioletowe bulwy pochrzynu skrzydlatego), comfort food, żywność funkcjonalna (na poprawę nastroju, o działaniu anti-age, zalecana przy zespole jelita drażliwego). bezalkoholowe wina i piwa, matcha, napoje cold brew. 

Przepis na tygodniowy lunchbox do pracy:

Ugotuj 3l zupy dyniowej, pierogi ruskie, leniwe, kluski śląskie. Te dania mają wśród składników: mąkę, jaja, ziemniaki, w dwóch występuje twaróg; zrób strogonowa lub sos grzybowy. 

Z tego przygotować można 5 zestawów obiadowych:

1/ zupa dyniowa z pietruszką lub kolendrą, pierogi ruskie i surówka z kiszonej kapusty. 

2/ zupa dyniowa, kluski śląskie ze strogonowem i ogórkami kiszonymi. 

3/ zupa dyniowa z oliwą i pestkami z dyni, kopytka z bułką tartą na maśle, buraczki na ciepło. 

4/ zupa dyniowa z fetą, leniwe z masłem, cukrem i cynamonem. 

JAKI LUNCHBOX WYBRAĆ?

Wybór pojemnika na żywność jest trudnym zadaniem, zwłaszcza jeżeli nie mamy doświadczenia. Różne kolory, kształty, a zwłaszcza materiały, z których są wykonane, mogą przyprawić o ból głowy. Rodzaj zastosowania lunchboxu jest istotną kwestią przy jego wyborze. Czy ma to być codziennie zabierany lunchbox do pracy lub lunchbox do szkoły? Czy też raczej używany okazjonalnie podczas weekendowych wypadów lunchbox na wycieczkę? Przed zakupem warto zdefiniować swoje potrzeby – to zdecydowanie ułatwi wybór odpowiedniego pojemnika na wynos.

Producenci lunchboxów czujnie śledzą trendy i odpowiadają na potrzeby rynku, a jako że obecnie - w dobie obsesyjnego zabiegania o perfekcyjną sylwetkę - promuje się jedzenie “mniej, a częściej” modne są mniejsze pojemniki. Lunchbox do pracy fit - na przykład POJEMNIK NA JOGURT, POJEMNIK NA SAŁATKĘ Z ŁYŻECZKĄ - doskonale sprawdzi się jako pojemnik na lekki i dietetyczny posiłek. Doskonale odporni na dietetyczne presje panowie standardowo potrzebują lunchboxu o pojemności od 700ml do 1l.

Chcesz odzwyczaić swojego mężczyznę od śmietnikowego jedzenia na mieście i zastanawiasz się, jaki lunchbox dla faceta wybrać? Proponujemy lunchbox do pracy LUNCH BOWL SZKLANY marki Black + Blum, z którym on poczuje się jak Wilk z Wall Street, a Ty będziesz mieć satysfakcję z powstrzymania go przed pochłonięciem kolejnego fast foodu. Wybierając lunchbox do pracy, warto zwrócić uwagę na ilość przegródek w pojemniku. To kwestia gustu i potraw. Lunchbox z przegródkami to prawdziwa gratka dla amatorów posiłków z oddzielnymi składnikami, ponieważ liczne komory pomogą uniknąć niesmacznego misz-maszu. Szeroki wybór takich pojemników znajdziemy w ofercie producenta MonBento, na przykład: LUNCHBOX BENTO ORIGINAL, NATURAL PINK.

Zwolennicy dań jednogarnkowych mogą poprzestać na modelach jednokomorowych – prostych i łatwiejszych do mycia. Polecamy minimalistyczny POJEMNIK NA LUNCH KUCHENPROFI w ponadczasowym, staromodnym stylu.  Lunchbox dla dorosłych to bardzo pojemna kategoria: pojemniki różnią się wielkością, a tym samym pojemnością. Wykonane są z przeróżnych materiałów, ogólnie pogrupowanych na dwie kategorie: nieizolowane (szkło, tworzywo sztuczne, drewno) oraz izolowane (stal hartowana). Lunchboxy ze szkła i tworzywa sztucznego można podgrzewać w kuchence mikrofalowe. Są łatwe w utrzymaniu i można je myć w zmywarce SŁOIK NA LUNCH. Przy wyborze plastikowych lunchboxów należy upewnić się, że nie zawierają szkodliwych dla człowieka związków BPA i mają oznaczenie, że nadają się do kontaktu z żywnością (5/PP, 4/LDPE lub 2/HDPE). Unikajmy pojemników z oznaczeniem 3/PVC lub 6/PS. Drewniane lunchboxy są trwałe, antybakteryjne, odpowiednie dla wegetarian i uwielbiane przez ekologów. Nie nadają się do jednak podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych LUNCHBOX STAY WILD. Stal nierdzewna to bardzo dobry materiał na pojemniki, który utrzymuje temperaturę posiłków przez kilka godzin. Warto pamiętać, że stal nierdzewna nie nadaje się do kuchenek mikrofalowych.

LUNCHBOX DO SZKOŁY

Stara prawda, że jemy oczami, sprawdza się w przypadku dzieci, zwłaszcza niejadków. Kto z nas nie wyciągał z tornistra pociechy spleśniałych kanapek... Lunchbox dla dzieci daje nam możliwość takiego skomponowania posiłku, by dziecko chętnie po niego sięgnęło. Producenci lunchboxów do szkoły ułatwiają nam wybór, prześcigając się w ofercie pojemników: kolorowych, z gadżetami w zestawie i superbohaterem na wieczku pudełka, na przykład: Lunch set campus spiderman.  Pamiętajmy, że w okresie szkolnym dzieci jedzą najwięcej poza domem, co oznacza ok. 180 obiadów do przygotowania. Musimy zapewnić maluchowi pożywny, różnorodny posiłek. Szkolne stołówki serwują najczęściej powtarzalne, klasyczne potrawy, co w dłuższej perspektywie dzieciom się po prostu nudzi. Lunchbox do szkoły umożliwia wprowadzanie zmian w diecie, modyfikowania jej według naszego uznania i potrzeb dziecka. Szkoła to czas, w którym dzieci zaczynają dokonywać samodzielnych wyborów dotyczących ich stylu życia. Dzieci w wieku szkolnym szybko chłoną wiedzę i łatwo ulegają wpływom przyjaciół i popularnych trendów. To ważny czas, aby porozmawiać i zachęcić do zdrowych nawyków żywieniowych. Zaangażowanie dziecka, aby zaplanowało i przygotowało swój lunchbox do szkoły daje mu możliwość poznania zasad zdrowego odżywiania i w oparciu o tę wiedzę samodzielnego skomponowania posiłku. 

Lunchbox do szkoły – sześć kluczowych elementów zdrowego lunchboxu:

  • Owoce - najlepsze to te świeże lub z puszki. Suszone owoce są lepkie i zawierają dużo cukru, więc powinno się je spożywać od czasu do czasu. Owoce należy pokroić na duże kawałki – ułatwi to dziecku ich zjedzenie, zwłaszcza jeżeli ruszają mu się zęby lub – zajęte życiem – ma mało czasu na posiłek☺ 

  • Warzywa – najlepiej zapakować świeże chrupiące paluszki warzywne z dipem lub mały pojemnik z mieszanką warzyw, takich jak pomidorki koktajlowe, paluszki marchewkowe, papryka i ogórek. 

  • Nabiał – mleko bez dodatków smakowych, jogurt grecki, niewielkie ilości sera, np. twarogu, najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczu (dla dzieci w wieku powyżej 2 lat). Dzieciom, które nie tolerują produktów mlecznych, pakujemy napój sojowy lub ryżowy albo jogurt sojowy, wzbogacone w wapń.

  • Białko – chude mięso (np. paski kurczaka lub indyka), jajka na twardo, fasola, orzechy i nasiona, masło orzechowe, hummus, burger wegetariański,   

  • Produkty zbożowe – pieczywo pełnoziarniste, makarony pełnoziarniste, batony z otrębami, krakersy i chipsy pełnoziarniste, brązowy ryż, komosa ryżowa, płatki owsiane. 

  • Napoje – najlepiej woda.
     

Przepis na lunchbox do szkoły:

  • Szaszłyk: owoce, warzywa i białka (np. pierś z kurczaka) pokrojone w kostki lub małe kulki, nałożone na szpikulec o zaokrąglonych lub tępych krawędziach.

  • Ale Meksyk!: fasola i brązowy ryż, pełnoziarniste chipsy tortilla, domowe guacamole lub salsa z pokrojonych w kostkę pomidorów, awokado i kolendry.

  • Chinatown: stripsy z kurczaka i różyczki brokułów podawane z brązowym ryżem i sosem sojowym o niskiej zawartości sodu.

  • Italiano Vero: pełnoziarnista pita lub krakersy, pomidory gronowe i papryka, ser mozzarella, plastry kurczaka.

  • Shrek: plasterki ogórka, sałata masłowa zawinięte we wrap ze szpinaku, posmarowane puree z dojrzałego awokado i posypane nasionami słonecznika lub orzechami, aby uzyskać dodatkową chrupkość i składniki odżywcze.

  • Kolor-ado: czerwone pomidory gronowe, pomarańczowy hummus, żółty ser, zielone ogórki i papryka, jagody, fioletowe winogrona.

Kilka wskazówek, jak zaangażować dzieci w przygotowanie lunchboxu:

  • Porozmawiaj z dziećmi o tym, co powinien zawierać jego lunchbox. Wspólnie zdecydujcie, co się w nim znajdzie.

  • Napiszcie razem listę zakupów. Zabierz dzieci ze sobą na zakupy i pozwól im wybierać jedzenie i napoje z listy zakupów.

  • Poproś dzieci o pomoc w przygotowaniu ich lunchboxów. Starsze dzieci mogą samodzielnie przygotować większość obiadu, a młodsze mogą pomóc w robieniu kanapek lub krojeniu miękkich owoców.

  • Zadbajcie o to, żeby nadać jedzeniu atrakcyjny dla dziecka kształt, np. kanapki można pokroić w trójkąty lub mniejsze kwadraty; mini foremki do ciastek mogą przekształcić jabłka, arbuza w soczyste serca lub gwiazdki; obieraczka do warzyw pomoże stworzyć eleganckie wstążki z dowolnego twardego długiego warzywa.

Jak zatem wybrać lunchbox do szkoły? Czym się kierować?

Dzieci to żywioł - chwila nieuwagi i obiad ląduje na podłodze. Dlatego tak ważne jest, aby lunchbox do szkoły był trwały, odporny na wstrząsy. Kluczowy jest tutaj materiał, z którego wykonany jest lunchbox dla dzieci, czyli - najczęściej - plastik lub stal nierdzewna.

Plastikowe lunchboxy zasadniczo odrzucane są przez rodziców z obawy przed chemikaliami, ale mają tę zaletę, że są lekkie, co - w kategorii lunchbox dla dzieci - jest nie do przecenienia. Pojemniki ze stali nierdzewnej są bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na ich trwałość. Nie utrzymują zapachów i osadów. Ale w przeciwieństwie do plastikowych, stalowe lunchboxy mogą być za ciężkie dla małych dzieci, i tak już obładowanych kilogramami książek.

Wybierając lunchbox dla dzieci, warto również zwrócić uwagę na szczelność pojemnika – pokrywka powinna idealnie przylegać do pudełka, ale nie hermetycznie. Niektóre modele są tak szczelne, że ich otwarcie wymaga dużej siły. Dlatego - decydując się na lunchbox do szkoły - radzimy wybrać model, który jest łatwy do otwarcia i obsługi, na przykład ZESTAW DZIECIĘCY BIDON I LUNCHBOX CAMPUS. Pamiętajmy również o czyszczeniu i o tym, że lunchbox dla dzieci wymaga wyjątkowej uwagi przy jego konserwacji. Warto sprawdzić, czy model, który zamierzamy wybrać, można myć w zmywarce. Wreszcie, last but not least, dochodzimy do kwestii ceny - lunchbox do szkoły to produkt, w który warto zainwestować. Chodzi o zdrowie naszych dzieci. Dlatego istotne jest, aby wybrać model z wyższej półki, na przykład Lunchbox Bento Original, The Little Prince

Lunchbox na wycieczkę 

W podróży sprawdzi się wszystko, co jest praktyczne, lekkie, kompaktowe, trzymające temperaturę, najlepiej ze sztućcami w zestawie. Rekomendowany przez nas lunchbox na wycieczkę to izolowany pojemnik, który utrzyma temperaturę i świeżość przez kilka godzin (ok. 5-6 ha). Zapewnią nam to lunchboxy ze stali nierdzewnej – nie dość, że są trwałe i lekkie, to jeszcze wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, na przykład LUNCHBOX 3x1 BLACK + BLUM BOX APPETIT. Funkcjonalne jako lunchbox w podróży, aczkolwiek nieekologiczne, są opakowania jednorazowe. Wytrzymałe, lekkie i – jako jednorazówki – szybko zwalniają miejsce w plecaku, na przykład: POJEMNIK NA ŻYWNOŚĆ DZIELONY LUNCHBOX Z 2 PRZEGRÓDKAMI. Podczas długiej wędrówki na szlaku nic nie wzmocni nas bardziej niż ciepła zupa. Piechurom polecamy zainwestować lunchbox w podróży, który sprawdzi się przy dłuższej wyprawie TERMOS OBIADOWY, ELEMENT NEW MOBENTO. 

LUNCHBOX - ZDROWA, SMACZNA, EKOLOGICZNA PRZERWA NA LUNCH!

Zalety lunchboxa? - zbilansowane, smaczne i przygotowane zgodnie z Twoimi wymogami posiłki - zrównoważona konsumpcja, wpisująca się w trendy zero waste - oszczędność pieniędzy, wynikająca z przygotowania posiłków w domu 

LUNCH GO!

Poprzedni artykuł Następny artykuł