Świąteczne wypieki - jakie ciasta upiec na Wielkanoc?
2019/04/03
Święta Wielkanocne to wręcz idealna okazja i sposobność by upiec całą górę smakowitych, domowych ciast oraz ciasteczek (diety w tym momencie idą na bok). Wciąż nie macie pomysłu jakie ciasta upiec na Wielkanoc? Co zadowoli wszystkich zgromadzonych gości? My Wam bardzo chętnie pomożemy! W dzisiejszym blogowym wpisie pragniemy Wam przedstawić 4 kultowe, najlepsze ciasta świąteczne, które od dekad królują na polskich stołach i którymi lubimy się zajadać co roku po uszy. Po prostu nie może ich zabraknąć na stole wielkanocnym! Jeśli jesteście ciekawi co to za wspaniałe ciasta i jakie są na nie przepisy, koniecznie zostańcie z nami! Będzie przepysznie!
Mazurek - niebiańsko pyszne ciacho świąteczne
Bez pysznego mazurka naprawdę ciężko jest sobie wyobrazić wielkanocny stół. Jest to wspaniałe, kruche ciasto z przyjemnie słodką, idealnie dopasowaną masą okalającą chrupki spód. Dla ulepszenia i udoskonalenia dodaje się do nich orzechy oraz inne bakalie, które jeszcze bardziej pogłębiają radość z jedzenia. Kremdo mazurka najczęściej powstaje na bazie zagęszczonego mleka skondensowanego, potocznie zwanego krówką. Karmelowy, mleczny smak masy możemy dopełnić używając gorzkiej czekolady lub kakao. Na pewno też i taka wersja przypadnie wszystkim gościom do gustu. Spośród bakalii najlepiej sprawdzą się tutaj suszone morele, żurawina, rodzynki, natomiast z orzechów, zdecydowanie orzechy laskowe, włoskie oraz migdały. Chcecie przygotować najlepszy mazurek pod słońcem, którego smak wspominać będziecie jeszcze długo po świętach? Oto nasz przepis!
Kruche ciasto:
- 350 g mąki pszennej, najlepiej krupczatki
- 100 g cukru pudru
- szczypta soli
- 200 g masła, zimnego
- 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 2 żółtka
Krem:
- 1 puszka mleka skondensowanego lub gotowej masy kajmakowej
Mąkę przesiewamy, dodajemy masło i siekamy szybko nożem aż ciasto będzie wyglądało jak kruszonka. Dodajemy żółtka, cukier, sól, kwaśną śmietanę i sprawnie zagniatamy całość. Z ciasta formujemy kulkę, owijamy ją folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 30-60 min. Blachę o wymiarach 35x25cm smarujemy masłem, wykładamy papierem do pieczenia. Wałkowujemy ciasto i kładziemy je na blaszce. Porządnie dociskamy spód i wyrównujemy. Możemy zrobić dodatkowo zdobienie na rantach przy użyciu widelca. Pieczemy w temperaturze 200ºC przez ok. 20 minut, do uzyskania jasnozłotego odcienia. Ciasto powinno być płaskie! Zamkniętą puszkę z mlekiem wkładamy do garnka i zalewamy w całości wodą, na wierzch kładziemy pokrywkę. Gotujemy 2h, pamiętając żeby puszka wciąż była zanurzona w wodzie. Gotową masą kajmakową studzimy, a następnie smarujemy nią upieczone, ostudzone ciasto. Pozostaje nam tylko kwestia dekoracji. Możecie użyć garść orzechów laskowych, płatki migdałów oraz kilka sztuk pokrojonych, suszonych moreli i rodzynek (lub cokolwiek innego, co przyjdzie Wam do głowy). Mniam!
61.90 zł
51.90 zł
Babka Wielkanocna - piaskowa czy drożdżowa?
Rodzajów babek wielkanocnych jest co najmniej kilka. Niezależnie jednak od tego jakie są Wasze preferencje, jest to must have na wielkanocnym stole i jeśli by jej zabrakło, mogłoby się to spotkać z ogromnym zdziwieniem i rozczarowaniem wszystkich zgromadzonych. Możecie sobie przygotować babkę piaskową, drożdżową, kakaową, jogurtową...przepisów jest cała masa! A wszystkie smakują po prostu...wybornie! To, co na pewno charakteryzuje babkę jako ciasto to na pewno to iż jest ona lekka i puszysta. Można ją jeść i jeść i ciągle nie mieć jej dość. Jak wykonać klasyczną babkę wielkanocną (piaskową)? Łapcie przepis i wyciągajcie formy na wierzch!
Składniki:
- 200 g masła
- 1 i 1/4 szklanki cukru
- 4 jajka
- 1 i 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki mąki pszennej
- 1 pełna łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 łyżki śmietanki kremowej 30% (płynnej)
- 1 łyżka soku z cytryny
Masło, jajka i śmietankę wyjmujemy z lodówki wcześniej, żeby ogrzały się do temp. pokojowej. Potrzebujemy formy z kominem o pojemności co najmniej 2,5l., którą smarujemy grubą warstwą masła i prószymy mąką. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C. Mieszamy ze sobą mąkę ziemniaczaną z mąką pszenną oraz proszkiem do pieczenia. Mikserem na wysokich obrotach ucieramy masło wraz z cukrem przez 10 minut minimum. Dodajemy jajka stopniowo po jednym i cały czas precyzyjnie, długo miksujemy (co najmniej 3 min. po każdym jajku). Do ubitej masy dodajemy połowę porcji zmieszanej mąki, a także pół śmietanki. Miksujemy całość na średnich obrotach aż do połączenia się składników. Uzupełniamy teraz masę pozostałą mąką i śmietanką, wlewamy sok z cytryny i ponownie miksujemy do uzyskania zwartej masy. Gotową masę wlewamy do formy, wyrównujemy powierzchnię i wstawiamy do piekarnika. Wkładamy do nagrzanego piekarnika na ok. 40 min. (po 40 min. sprawdzamy patyczkiem czy jest gotowe. Patyczek powinien być suchy). Wystudzone ciasto wyciągamy z formy i dekorujemy cukrem pudrem, lukrem lub polewą.
Sernik na święta - wiedeński, krakowski a może z rosą?
Sernik to klasyczne ciasto, które pasuje tak naprawdę na wszystkie okazje (urodziny, imieniny), nie tylko na święta. Podobnie jak i babkę możemy je przyrządzić na wiele sposobów. Do wyboru mamy między innymi sernik wiedeński, krakowski lub z pyszną bezą na wierzchu zwany sernikiem z rosą. Wszystkie opcje brzmią niezwykle apetycznie i każdy łasuch się na nie z łatwością skusi. My mamy dla Was przygotowany przepis na klasyczny, tradycyjny sernik na bazie mielonego twarogu. Jeśli chcecie go troszkę urozmaicić dorzućcie do niego garść rodzynek. Czytajcie przepis i pieczcie najlepszy, domowy sernik!
Składniki:
- 1 kg zmielonego twarogu
- 250 g miękkiego masła
- 1 i 1/3 szklanki cukru pudru
- 6 jajek
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 150 ml śmietanki 36%
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
Zaczynamy od ubicia na puszystą masę miękkiego masła. Do masła dodajemy po jednym żółtku przemiennie z łyżką cukru pudru. Pilnujemy by dokładnie ubijać składniki. Mikser ustawiamy na wolniejsze obroty i dodajemy zmielony twaróg. Łączymy wszystko w zwartą całość. Po kolei dorzucamy: cukier wanilinowy, śmietankę i mąkę ziemniaczaną miksując całość bez przerwy aż do jednolitej masy. Na samym końcu mieszamy delikatnie powstałą masę z ubitymi na sztywno białkami. Wyjmujemy tortownicę o średnicy 26cm, którą smarujemy masłem i prószymy bułką tartą. Przygotowaną masę przekładamy do tortownicy i pieczemy w temperaturze 170 stopni C przez 60 minut. Ważne, by sernik studzić stopniowo i nie wyciągać go od razu z piekarnika (najpierw otwieramy klapę piekarnika i lekko wysuwamy ciasto. Gdy nieco ostygnie wyciągamy do na blat i pozostawiamy do dalszego stygnięcia. Wierzch ciasta możemy udekorować na przykład cukrem pudrem lub przygotować czekoladową polewę. Pycha!
Keks - łatwe ciasto z bakaliami na stół wielkanocny
Keks to smakowite i łatwe w wykonaniu ciasto na Wielkanocny stół. Jest jednocześnie lekkie, dzięki biszkoptowi, a z drugiej strony treściwe. Zawdzięcza to swojemu bogatemu wnętrzu, które obfite jest w różnego rodzaju bakalie. Idealnie sprawdzi się do porannej kawy i herbaty. Nie wymaga specjalnych umiejętności cukierniczych, dlatego każdy może je przygotować. A jak? Sprawdź poniżej przepis na pyyyyszny keks!
Składniki:
- 5 jajek
- 2 szklanki mąki
- 25 dag masła
- szklanka cukru
- torebka cukru wanilinowego
- 30 dag mieszanych bakalii (rodzynki, migdały, orzechy, suszone figi, kandyzowane owoce, skórka pomarańczowa
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- kilka kropli aromatu rumowego
Zaczynamy od przygotowania bakalii. Kroimy suszone owoce w kosteczkę oraz siekamy orzechy i migdały. Masło o miękkiej konsystencji miksujemy na kremową masę wraz z cukrem, szczyptą soli oraz cukrem waniliowym. W dalszym ciągu miksując, dodajemy pojedynczo jajka.Następnie uzupełniamy całość wlewając zapach rumowy. Na samym końcu wsypujemy mąkę wymieszaną wcześniej z proszkiem do pieczenia oraz pokrojonymi bakaliami. Mieszamy równomiernie całość. Wykładamy formę keksową pergaminem i przekładamy do niej ciasto. Pieczemy w piekarniku ok. godzinę w temperaturze 180 stopni C. Wyjmujemy gotowe ciasto i studzimy na blacie. Przed podaniem usuwamy pergamin, a ciasto możemy oprószyć cukrem pudrem lub lukrem. Mmm...będzie pysznie!