Zimowe grzańce - rozgrzej się w mroźne wieczory

Autor: Ola Wieloch 2018/12/17

Grzaniec to smakowity, rozgrzewający napój bazujący na przyjemnych trunkach. Jest to rewelacyjny pomysł na nabranie rumieńców, zwłaszcza jeśli dużo czasu spędziliśmy na mrozie. Najczęściej spotkać się można z grzańcem wykonanym na winie lub piwie, możemy jednak na przykład skorzystać także z rumu. Jeśli zastanawiacie się jakie składniki są potrzebne do wykonania tego zimowego przysmaku, zostańcie z nami!

Procentowy trunek

Do wykonania grzańca będzie nam potrzebne wino lub piwo. Wybór wina zależny jest od naszych preferencji smakowych, nie ma więc znaczenia czy wybierzemy wino półwytrawne, półsłodkie czy słodkie. Ważne jednak by było to wino czerwone. Białe wino wymagałoby większego wysiłku, a poza tym po podgrzaniu straciłoby swoje walory. Sprawa z piwem jest jeszcze prostsza. Nie tylko klasyczne, jasne piwo będzie pasowało do grzańca. Pyszny napój powstanie nawet i z ciemnego piwa. Dla osób chcących alkohol potraktować jedynie jako dodatek, polecamy do gorącej, mocnej herbaty dolać odrobinę rumu! Efekt będzie podobny, choć w kubeczku mniejsza ilość alkoholowych procentów.

Przyprawy

Przyprawy są kluczowym elementem grzańca. To one nadają mu wyjątkowego smaku i aromatu. Do przygotowania perfekcyjnego grzańca potrzebujemy kilku z nich. Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w goździki. Mimo swych niewielkich rozmiarów uwalniają wspaniały zapach. Ważnym dodatkiem będzie również cynamon - w postaci laseczki lub zmielony. Imbir, dzięki swojej rozgrzewającej mocy i lekko cytrusowym smaku, rewelacyjnie wkomponuje się w grzańcowy zestaw. Nasz grzaniec możemy uzupełnić także o kardamon, gałkę muszkatołową czy anyżowe gwiazdki. Jeśli nie chcecie samodzielnie przyrządzić takiej korzennej mieszanki, skorzystajcie z gotowych, zmielonych przypraw dedykowanych do grzańca. Dla osób chcących osłodzić sobie napój, polecamy wykorzystać odrobinę miodu, soku malinowego lub cukru trzcinowego. Będzie pysznie!

Owocowe dodatki

Idealnym dopełnieniem domowego grzańca są owoce, zwłaszcza te cytrusowe. Wystarczy kilka plasterków pomarańczy, cytryny i limonki by nadać grzańcowi wyjątkowego charakteru. Oprócz cytrusów świetnie sprawdzą się także poprószone cynamonem maliny lub wiśnie. Słodyczy dodać mogą również rodzynki, nie jest to jednak niezbędnik. Owoce sprawią, że grzaniec zyska prozdrowotnych walorów i zadbają o wzmocnienie naszej odporności w zimowym czasie.

W czym podać grzańca?

Nasz domowy trunek będzie się doskonale prezentować w szklankach termicznych, w obszernych kuflach lub przytulnych kubeczkach. Popularnym rozwiązaniem są obecnie również słoiczki z zakrętkami, które jeszcze bardziej wykesponują przygotowany napój. Tak naprawdę, każde naczynko o odpowiedniej objętości sprawdzi się świetnie. Pamiętajmy tylko o tym, by nie wlewać bardzo gorącego grzańca! Jeśli wybornego rozgrzewacza wyjdzie nam spora porcja, resztę możemy przelać do odpowiedniego dzbanka do grzanego wina. Wyróżnia go zamontowany u spodu podgrzewacz, dzięki któremu grzaniec będzie stale utrzymywał swoją optymalną temperaturę.

Przepis na grzane wino

- 500 ml czerwonego wina
- ok. 1/3 szklanki cukru trzcinowego (pominąć przy słodkim winie)
- 4 plasterki pomarańczy
- kawałek kory cynamonu,
- kawałek gwiazdki anyżu
- 3 goździki
- opcjonalnie: 50 ml soku malinowego lub likieru pomarańczowego

Wszystkie składniki umieszczamy w garnku i podgrzewamy na wolnym ogniu aż wino zacznie lekko parować (stanie się gorące, ale jeszcze nie zacznie się gotować). Odstawiamy z ognia i nakładamy do szklaneczek.

Zaparzacz do herbaty 1500ml DIVA 26568 Zaparzacz do herbaty 1500ml DIVA 26568 Vialli Design

146.90 zł 106.90 zł

Zaparzacz do herbaty Amo czarny 1500 ml 23826 Zaparzacz do herbaty Amo czarny 1500 ml 23826 Vialli Design

146.90 zł 106.90 zł

Przepis na grzane piwo

- 500 ml ulubionego piwa
- 3 łyżki miodu
- 1 duża pomarańcza pokrojona w plasterki
- 1 łyżeczka goździków
- 1/4 łyżeczki cynamonu lub kawałek kory
- kilka plasterków świeżego imbiru
- opcjonalnie 50ml soku malinowego

Do garnka wlewamy piwo, dodajemy wszystkie aromatyczne dodatki. Podgrzewamy całość na niedużym ogniu, mieszając co jakiś czas lekko, by nie odgazować piwa. Nie doprowadzajmy piwa do wrzenia. Gorące, ale nie gotujące się piwo przelewamy do kufelków lub szklanek. Pychotka!

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł