Blendery do koktajli - zrób sobie smoothie!
2018/11/07
Blendery są doskonałym sprzętem do przyrządzania pysznych koktajli owocowych, owocowo-warzywnych czy jogurtowych. Możemy w nich również w szybki, a w zasadzie w błyskawiczny sposób zmiksować warzywa na zupę krem lub sos do drugiego dania. Dzięki blenderom nie tylko szybko przygotujemy napój, lecz również zadbamy o swoje zdrowie. Świeże owoce i warzywa w przeróżnych kompozycjach smakowych to istna bomba witaminowa, dlatego powinniśmy je serwować sobie i swoim bliskim tak często, jak to tylko możliwe. Jakie blendery są dostępne na rynku i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju sprzętu AGD? O tym dowiecie się już za chwilę!
Blendery do koktajli - rodzaje
Blendery możemy podzielić między innymi ze względu na ich budowę i tutaj do dyspozycji mamy blendery kielichowe oraz blendery ręczne. Różnica pomiędzy nimi jest widoczna gołym okiem. Blender kielichowy posiada dzbanek, w którym umieszczamy produkty. W kielichu znajdują się ostrza niezbędne do zmiksowania owoców i warzyw. Z kolei w blenderach ręcznych ostrza mamy w rączce-nasadce miksującej. W tego typu blenderach to my nadzorujemy całą pracę urządzenia. Blendery kielichowe mają spory gabaryt, więc sprawdzą się lepiej w większych kuchniach. Często do podstawy przymocowane są przyssawki, co zapewnia stabilność i uniemożliwia blenderowi przemieszczanie się po blacie. Modele kielichowe charakteryzują się większą ilością funkcji. Ich atutem jest duża moc i wysokie obroty. Blendery ręczne są za to bardziej kompaktowe, a ich poszczególne części z łatwością zmieszczą się w kuchennych półkach. Blendery ręczne będą także nieco tańsze niż blendery kielichowe.
Parametry blenderów
Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kuchennego blendera są moc oraz obroty. Blender ręczny charakteryzuje się słabszą mocą - od 170 do 900 W, natomiast w blenderze kielichowym możemy spodziewać się nawet 1500 W czy 1700 W mocy. Istotny aspekt stanowi także ilość obrotów na minutę wykonywanych przez noże znajdujące się w blenderach. W ręcznym blenderze wynosi ona około 20 000 obrotów/minutę, zaś w kielichowym będzie to do 35 000 obrotów/minutę. By blendowane produkty miały idealną konsystencję zdecydujmy się na blender ze zróżnicowanym poziomem prędkości rozdrabniania. Blender posiadający większą liczbę prędkości do wybrania jest z pewnością bardziej funkcjonalny. Świetnym udogodnieniem jest również opcja turbo, czyli tryb impulsowy, pomagająca znacznie przyspieszyć moment obrotowy.
Blender ręczny
Blender ręczny zbudowany jest z ostrza, silnika i zabezpieczającej obudowy. Obecnie, dostępne modele cechują się ergonomicznym kształtem, ułatwiającym użytkowanie oraz stabilne, wygodne uchwyty. Dodatkowy atut zgrabnej budowy blenderów ręcznych stanowi ciężar własny urządzenia, który jest nieduży, a nam łatwo się z nich korzysta. Plusem tego typu blenderów są ostrza ze stali nierdzewnej, które doskonale rozdrabniają produkty. Do kompletu dołączane są często równego rodzaju wymienne końcówki jak np. trzepaczka. Ostrza zawierać mogą dwa, trzy lub nawet cztery noże ułożone względem siebie pod różnym kątem. Blendery ręczne mogą pracować z reguły w kilku trybach o odmiennej prędkości. Pomimo wcale nie najmniejszej mocy, blendery ręczne podczas swojej pracy są stosunkowo ciche i nie rozprzestrzeniają hałasu.
Blender kielichowy
Blendery kielichowe w standardzie posiadają wcześniej wspominany dzban lub kielich, które często posiadają miarki oraz pokrywkę dla lepszego komfortu pracy. Decydując się na blender kielichowy powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar kielicha, jakość wykonania, a także ilość i sposób rozmieszczenia noży. W blenderach najlepszej jakości do dyspozycji mamy 6 noży ułożonych we wszystkich kierunkach co pozwala na perfekcyjne blendowanie zarówno produktów znajdujących się nad jak i pod ostrzami. Wybierać możemy spośród blenderów o małych kielichach - wielkości 1 litra lub rodzinnych, dużych dzbanków o pojemności nawet 2,5 litra. Pamiętajmy, żeby kielich koniecznie został wykonany z materiału wolnego od BPA (bisfenolu A). Istotnym aspektem będzie również to, aby moc i obroty urządzenia dopasowane zostały do wielkości kielicha. Zbyt mała moc i obroty nie dadzą sobie rady z twardszymi lub grubymi do zblendowania produktami. Jeśli zamierzmy wybrać blender kielichowy dowiedzmy się także czy bez problemu rozprawi się z najtrudniejszymi do miksowania produktami takimi jak liście szpinaku, zioła, mrożone owoce, płatki owsiane czy orzechy.
Jaki blender do koktajli wybrać?
Jeśli będziemy często przyrządzać dla siebie i bliskich różnego rodzaju koktajle zupy czy sosy to z pewnością dużo lepszy będzie blender kielichowy. Przyrządzimy w nim dużą ilość zdrowych pyszności. Z kolei dla osób chcących od czasu do czasu na szybko zmiksować kilka świeżych produktów, bardziej praktyczny będzie blender ręczny. Rozpatrujmy wybór także patrząc się na rozmiary naszej kuchni. W mniejszych kuchniach sprawdzą się kompaktowe blendery ręczne, natomiast gdy wielkość pomieszczenia nie gra roli, możemy sobie pozwolić na nieco gabarytowy blender kielichowy. Pod kątem finansowym, ekonomiczne są blendery ręczne, ponieważ blendery kielichowe ze względu na swoją większą moc są trochę droższe. Podsumowując, podczas zakupu blendera skupmy się na 3 najbardziej istotnych aspektach: przeznaczeniu i częstotliwości używania, rozmiarze oraz cenie. Odpowiedź na te trzy wymagania, pozwoli nam na dokonanie najlepszego wyboru!