Tłusty czwartek - przepisy na słodkie przekąski
2020/02/03
Słodycze, choć są przepyszne i kuszą nas swoim wspaniałym smakiem, nie powinny być przez nas jedzone bardzo często. Z oczywistych dla wszystkich powodów (ten kto wymyślił, że po jedzeniu się tyje, powinien zostać surowy ukarany). I jeśli trzymacie się w ryzach, by nie sięgać po ulubione łakocie nagminnie, to w jeden dzień w roku, możecie bez wyrzutów sumienia zatonąć w słodkiej toni. Tym dniem jest...a jakżeby inaczej...TŁUSTY CZWARTEK! Ten, kto ma zamiar zjeść dużo pyszności musi koniecznie zostać z nami i poznać 3 super przepisy na tłusto-czwartkowe smakołyki! Zaczynamy!
Klasyczne pączki
Pączki to symbol tłustego czwartku! Z pudrem, z lukrem, z nadzieniem z róży...po prostu pycha! Nie da się im oprzeć, o czym świadczą liczne kolejki pod cukierniami. Możecie uzbroić się w cierpliwość i wybrać kupne pączki lub przygotować je u siebie w domu! W ilości hurtowej oczywiście! Jak to zrobić? Łapcie przepis!
Składniki na ok. 20 pysznych pączusiów:
- mąka pszenna 500g
- świeże drożdże 50g
- cukier biały 100g
- masło 100g
- mleko 250ml
- 1 całe jajko
- 4 żółtka jaj
- łyżka spirytusu
- ulubiony dżem lub marmolada
- olej rzepakowy 1-1,5l
Wykonanie krok po kroku:
1. W pierwszej kolejności wykonujemy zaczyn. Podgrzane (jedynie lekko) mleko łączymy z łyżeczką cukru i rozdrobnionymi drożdżami. Dodajemy również 5 łyżek mąki. Mieszamy i odkładamy ciasto do wyrośnięcia, gdzieś w ciepłe miejsce. Najlepiej przykryć miskę ściereczką. Zostawiamy nasz zaczyn na ok. 10-15 minut.
2. Rozpuszczamy masło i bierzemy się za ubijanie jajek. Całe jajko oraz żółtka wraz z pozostałym cukrem ubijamy w kąpieli wodnej przez ok. 8-10 minut.
3. Mąkę, która nam została wsypujemy do bardzo dużej miski (weźcie największą, jaką macie). Dodajemy do środka przygotowany wcześniej zaczyn oraz ubite jajka. Wyrabiamy ciasto. W międzyczasie dolewamy do miski rozpuszczone masło. Ugniatamy ciasto aż do momentu, gdy stanie się elastyczne i gładkie. Na koniec, wlewamy łyżkę spirytusu i ponownie wyrabiamy ciasto. P.S. Mimo iż ciasto się klei, nie dodajemy do niego więcej mąki!
4. Ponownie przykrywamy ciasto ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na mniej więcej godzinę. Sygnałem "gotowości" będzie podwojenie objętości ciasta.
5. Blat posypujemy lekką warstwą mąki i wykładamy na niego nasze ciasto. Chwilkę je wyrabiamy, po to by pozbyć się ewentualnych pęchęrzyków powietrza i bierzemy się za wałkowanie. Ciasto wałkujemy aż do uzyskania placka o wysokości ok. 2cm. Wyciskamy standardową szklanką (średnica 6,5-7cm) okręgi, jeden obok drugiego. Resztki ciasta zlepiamy formując kulkę i ponownie rozpłaszczamy i wycinamy krążki. Mini placuszki przykrywamy ściereczką i znowu odkładamy w ciepłe miejsce na 30-40 minut.
6. Nagrzewamy olej (musi go być naprawdę dużo) w momencie, w którym do końca wyrastania ciasta zostało 15 minut. Olej przelany do dużego i szerokiego garnka ustawiamy na małym ogniu i powoli czekamy aż nabierze odpowiedniej temperatury (175 stopni Celsjusza).
7. Wkładamy po kilka wyrośniętych krążków na rozgrzany olej (maksymalnie 4-5 sztuk jednocześnie) i smażymy przez około 1,5-2 minuty po każdej ze stron. W międzyczasie sprawdzamy czy temperatura oleju wciąż jest odpowiednia (nie może się zwiększyć ani zmniejszyć drastycznie).
8. Gotowe pączki wyciągamy z garnka za pomocą łyżki cedzakowej i odkładamy na wyłożony ręcznikiem papierowym tacę lub dużą kratkę. Gdy pączki nieco ostygną, za pomocą szprycy dodajemy do ich środka ulubiony dżem lub konfiturę. Możemy je również posypać z wierzchu cukrem pudrem lub lukrem.
Oponki z serem
A może jednak coś innego? Super pomysłem są również oponki o wspaniałym posmaku twarożku! Mniam! Są naprawdę pyszne i dużo prostsze w przygotowaniu niż klasyczne pączki. Jak je przyrządzić? Oto przepis!
Składniki na ok. 25 sztuk:
- mąka pszenna 250g
- twaróg półtłusty 250g
- cukier 100-120g
- 2 łyżeczki cukru wanilinowego
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 żółtka
- śmietana 18% 100g
- olej rzepakowy 1,5l
Wykonanie krok po kroku:
1. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy sodę oraz drobno zmielony twaróg. Następnie uzupełniamy naszą miskę żółtkami jaj, cukrem zwykłym i waniliowym i zalewamy całość śmietaną. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki aż do uzyskania gładkiego ciasta
2. Ciasto wykładamy na blat oprószony mąką i wałkujemy aż do uzyskania grubości ok. 1,5cm. Ponownie w ruch bierzemy szklankę i wycinamy krążki, tak jak w przypadku ciasta na pączki. Z tą różnicą, że w krążkach robimy jeszcze dodatkowe dziurki na środku. Możecie je zrobić na przykład zakrętką po wodzie mineralnej.
3. Tak samo jak w przypadku pączków, musimy smażyć oponki na porządnie rozgrzanym tłuszczu. Musimy więc nagrzać olej do 175-180 stopni i wkładać po kilka sztuk oponek naraz. Oponki smażymy przez 1 do 1,5 minuty po każdej ze stron. Po usmażeniu najlepiej odsączyć je z nadmiaru tłuszczu, kładąc na ręczniku papierowym.
4. Ciepłe jeszcze oponki posypujemy cukrem pudrem albo lukrem i wcinamy. Są przepyszne!
Amerykańskie donuts
Zamiast polskich słodyczy tłusto-czwartkowych możecie postawić na amerykańskie wersje pączków. Przypominają one wyglądem nasze oponki, ale są one tworzone z ciasta drożdżowego, więc smakują zupełnie inaczej. Ich znakiem rozpoznawczym są kolorowe polewy oraz różnorodne posypki, nadające im tego wyrazistego charakteru.
Składniki na ok. 8 donutsów:
- mąka pszenna 250g
- 1 jajko
- cukier 25g
- masło 40g
- 1,5 łyżeczki drożdży instant
- 1 łyżka spirytusu
- polewa czekoladowa
- kolorowe posypki
Wykonanie krok po kroku:
1. Mąkę przesiewamy do dużej miski i mieszamy razem z drożdżami instant. Dodajemy cukier oraz jajko. Masło rozpuszczamy.
2. Wyrabiamy powoli ciasto i dodajemy do niego po troszkę wystudzonego masła. Na koniec wlewamy łyżkę spirytusu lub innego, mocnego alkoholu. Ciągle wyrabiamy ciasto aż do uzyskania elastycznej konsystencji.
3. Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką kuchenną i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1 godzinę, do momentu podwojenia objętości.
4. Kiedy ciasto jest już odpowiednio duże, wyciągamy je na posypany mąką blat i wałkujemy do grubości 1cm. Wycinamy je w ten sam sposób jak oponki, najpierw szklanką krążki, a później, wycinając w nich dodatkowe dziurki.
5. Blat posypujemy ponownie mąką i układamy na nich wycięte w kółeczka ciasto. Przykrywamy nasze krążki ściereczką i zostawiamy je na kolejne 30 minut do wyrośnięcia.
6. Gdy nasze donutsy już urosną, smażymy je na mocno rozgrzanym oleju (175 stopni) po około 2 minutek z każdej ze stron. Odkładamy je po usmażeniu na ręcznik papierowy, a gdy ostygną, dekorujemy je polewą czekoladową lub lukrem i kolorową posypką. Smacznego!