poezja: Twierdzę, że aby być dobrym projektantem, trzeba przede wszystkim być poetą. Poezja z greckiego „poiesis” oznacza tworzenie, a zadaniem projektanta jest stworzenie czegoś, co sprawi, że spojrzymy na siebie od wewnątrz i wzniesiemy się nieco ponad poziom materialnej egzystencji; krótko mówiąc, żyć pełnią życia.
Caffettiera con cuore e stelle: w galaktyce projektantów Alessi Riccardo Dalisi jest prawdopodobnie najwspanialszym przykładem poetyckiego podejścia do projektowania. Mieszkając w Neapolu uwielbiał pracować w bliskim kontakcie z neapolitańskimi rzemieślnikami. Podczas procesu projektowania, który doprowadził do produkcji jego neapolitańskiego ekspresu do kawy w latach 70., przesłał nam kilkaset prototypów, każdy inny od poprzedniego i stopniowo coraz bardziej wyrazisty, aż do utraty jakiegokolwiek funkcjonalnego wyglądu i stania się dziełami sztuki . Aby uczcić tę praktykę, która moim zdaniem nie ma sobie równych w historii projektowania, wybraliśmy jedną z tych prac do wyprodukowania limitowanej edycji 999 sztuk. Alberto Alessi
Od projektanta:
„Animacja pełni rolę „metodologiczną”. Swobodne, ekstrawaganckie formy przełamują wszelkie konwenanse i tworzą magiczną przestrzeń, w której wszystko może się wydarzyć, gdzie możliwe jest katalizowanie procesu „czystych badań” nad funkcją lub formą.” Riccardo Dalisi
CZASU, KAWY I POEZJI
Nagrodzony Compasso d'Oro w 1981 r., proces, w którym Riccardo Dalisi zaprojektował swój neapolitański dzbanek do kawy, był jednym z najbogatszych i najbardziej poetyckich w historii Alessi. Poczynając od analizy społeczno-antropologicznej, a kończąc na procesie hiperbolicznej „animacji” tradycyjnych form neapolitańskich kawiarek, doprowadziła do powstania wielu postaci, od sakralnych po świeckie. Święci, rycerze, pomysłowe chimery i niezwykłe dzbanki do kawy, takie jak ten proponowany na stulecie Alessi: czarujące dzieło sztuki i designu, otoczone eksplozją gwiazd, wśród których wyróżnia się małe samotne serce.
PRZEZNACZONY
Miłośnikom Sztuki i Poezji, tym, którzy traktuja wyobraźnię, piękno i design jako jeden twór.
BUDOWA
Wykonany ręcznie przez rzemieślników z Rua Catalana, historycznej neapolitańskiej ulicy, na której od 1300 roku mieszczą się warsztaty Lattonieri (blaszaków). Korpus wykonany jest z miedzi, gwiazdy i serce z mosiądzu.
O PROJEKCIE
Projekt będący mieszanką kunsztu i poezji
Obiekt i meta-obiekt: wyrafinowany i pomysłowy projekt wykonany w limitowanym nakładzie 999 egzemplarzy.
Angażująca kreatywność
Emocjonalny i intelektualny, fizyczny i kojarzący się z niematerialnymi obrazami, ten „animowany dzbanek do kawy” autorstwa Riccardo Dalisiego przekonuje nas umiejętnością dotykania różnych poziomów w tym samym czasie.
Tradycja i emocje
W 1343 r. Joanna I z Neapolu przyznała katalońskim blacharzom własną ulicę, aby ożywić handel w Królestwie Neapolu, co okazało się wielkim sukcesem. Bogactwo kulturowe tej starożytnej tradycji zawiera się w tej małej neapolitańskiej kukumie, przemienionej w dzieło sztuki.
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I BEZPIECZEŃSTWO
Wykonane w całości z miedzi i brązu, dzieło sztuki to wieloletniego podziwiania.
UŻYTKOWANIE I KONSERWACJA
Nie nadaje się do użytku spożywczego
Ta pozycja nie jest funkcjonalnym ekspresem do kawy i nie nadaje się do użytku spożywczego.
Łatwe do czyszczenia
Do czyszczenia tego przedmiotu zaleca się miękką, wilgotną szmatkę. Unikaj używania ściernych ściereczek lub detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię.
WYMIARY
Długość 23cm
Szerokość 7,5cm
Wysokość 19cm